تبلیغات
معمارونـــــــــه - کامپوزیت چیست؟


كامپوزیت چیست؟
برای پوشش نمای بیرونی و یا دکوراسیون داخلی ساختمان ها به صورت دیواره ، پارتیشن و سقف کاذب کاربرد فراوانی دارد این ورق ها متشکل از دو لایه ورق آلومینیومی در پوسته های بیرونی و یک لایه از مواد پلی اتیلن و یا مواد نسوز کانی در وسط می باشد

ورق های کامپوزیت با توجه به ضخامت ، نوع آلیاژ آلومینیومی لایه ها ، نوع رنگ بکار رفته در پوسته بیرونی و نوع مواد بکار رفته در لایه میانی تنوع وسیعی را به ورق های مذکور می دهد که هر کدام از انواع آن کیفیت و کاربرد معینی را دارا می باشد از این رو جابه جایی کاربرد آن ها زیان های فاحشی را بوجود می آورد.کامپوزیتها موادی چند جزئی هستند که خواص آنها در مجموع از هرکدام از اجزاء بهتر است.ضمن آنکه اجزای مختلف، کارایی یکدیگر را بهبود می‌بخشند. اگرچه کامپوزیتهای طبیعی، فلزی و سرامیکی نیز در این بحث می‌گنجند، ولی در اینجا ما تنها به کامپوزیتهای پلیمری می‌پردازیم.

در کامپوزیتهای پلیمری حداقل دو جزء مشاهده می‌شود:
1. فاز تقویت کننده که درون ماتریس پخش شده است.

2. فاز ماتریس که فاز دیگر را در بر می‌گیرد و یک پلیمر گرماسخت یا گرمانرم می‌باشد که گاهی قبل از سخت شدن آنرا رزین می‌نامند.

تقسیم بندی‌های مختلفی در مورد کامپوزیتها انجام گرفته است که در اینجا یکی از آنها را آورده‌ایم: خواص کامپوزیتها به عوامل مختلفی از قبیل نوع مواد تشکیل دهنده و ترکیب درصد آنها، شکل و آرایش تقویت کننده و اتصال دو جزء به یکدیگر بستگی دارد. از نظر فنی، کامپوزیتهای لیفی، مهمترین نوع کامپوزیتها می باشند که خود به دو دستة الیاف کوتاه و بلند تقسیم می‌شوند. الیاف می‌بایست استحکام کششی بسیار بالایی داشته، خواص لیف آن (در قطر کم) از خواص توده ماده بالاتر باشد. در واقع قسمت اعظم نیرو توسط الیاف تحمل می‌شود و ماتریس پلیمری در واقع ضمن حفاظت الیاف از صدمات فیزیکی و شیمیایی، کار انتقال نیرو به الیاف را انجام می‌دهد. ضمناَ ماتریس الیاف را به مانند یک چسب کنار هم نگه می‌دارد و البته گسترش ترک را محدود می‌کند. مدول ماتریس پلیمری باید از الیاف پایینتر باشد و اتصال قوی بین الیاف و ماتریس بوجود بیاورد. خواص کامپوزیت بستگی زیادی به خواص الیاف و پلیمر و نیز جهت و طول الیاف و کیفیت اتصال رزین و الیاف دارد. اگر الیاف از یک حدی که طول بحرانی نامیده می‌شود، کوتاهتر باشند، نمی‌توانند حداکثر نقش تقویت کنندگی خود را ایفا نمایند. الیافی که در صنعت کامپوزیت استفاده می‌شوند به دو دسته تقسیم می‌شوند: الف)الیاف مصنوعی ب)الیاف طبیعی کارایی کامپوزیتهای پلیمری مهندسی توسط خواص اجزاء آنها تعیین میشود. اغلب آنها دارای الیاف با مدول بالا هستند که در ماتریسهای پلیمری قرار داده شدهاند و فصل مشترک خوبی نیز بین این دو جزء وجود دارد. ماتریس پلیمری دومین جزء عمده کامپوزیتهای پلیمری است. این بخش عملکردهای بسیار مهمی در کامپوزیت دارد. اول اینکه به عنوان یک بایندر یا چسب الیاف تقویت کننده را نگه میدارد. دوم، ماتریس تحت بار اعمالی تغییر شکل میدهد و تنش را به الیاف محکم و سفت منتقل میکند. سوم، رفتار پلاستیک ماتریس پلیمری، انرژی را جذب کرده، موجب کاهش تمرکز تنش میشود که در نتیجه، رفتار چقرمگی در شکست را بهبود میبخشد. تقویت کنندهها معمولا شکننده هستند و رفتار پلاستیک ماتریس میتواند موجب تغییر مسیر ترکهای موازی با الیاف شود و موجب جلوگیری از شکست الیاف واقع در یک صفحه شود. بحث در مورد مصادیق ماتریسهای پلیمری مورد استفاده درکامپوزیتها به معنای بحث در مورد تمام پلاستیکهای تجاری موجود میباشد. در تئوری تمام گرماسختها و گرمانرمها میتوانند به عنوان ماتریس پلیمری استفاده شوند. در عمل، گروههای مشخصی از پلیمرها به لحاظ فنی و اقتصادی دارای اهمیت هستند. در میان پلیمرهای گرماسخت پلیاستر غیر اشباع، وینیل استر، فنل فرمآلدهید(فنولیک) اپوکسی و رزینهای پلی ایمید بیشترین کاربرد را دارند. در مورد گرمانرمها، اگرچه گرمانرمهای متعددی استفاده میشوند، PEEK ، پلی پروپیلن و نایلون بیشترین زمینه و اهمیت را دارا هستند. همچنین به دلیل اهمیت زیست محیطی، دراین بخش به رزینهای دارای منشا طبیعی و تجدیدپذیر نیز، پرداخته شده است. از الیاف متداول در کامپوزیتها می‌توان به شیشه، کربن و آرامید اشاره نمود. در میان رزینها نیز، پلی استر، وینیل استر، اپوکسی و فنولیک از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. در بخشهای بعدی، رزینها و الیاف و روشهای شکل دهی کامپوزیتها را مورد بحث قرار داده‌ایم.

نمای آلومینیمی

نمای آلومینیومی - آلومینیوم یکی از مدرن‌ترین مصالحی است كه استفاده از آن، این روزها در میان معماران و طراحان نما رواج یافته است. این ماده به علت دارا بودن خصوصیاتی چون سبکی، عایق بودن، انعطاف‌پذیری،‌ در دسترس بودن،‌ استحکام،‌ باربربودن و جلال خاص خود تمام نیازهای سازندگان را برآورده کرده است و به همین دلیل به شکل یکی از مصالح خاص و شیک مطرح می‌شود. آلومینیوم به ورق‌های کامپوزیت مشهور است و در نمای خارجی بنا نظیر دیوارهای داخلی، قابهای پنجره، ساختمان‌های اداری- تجاری و ساختمان‌های سبک و نمادین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پانل‌ها از ترکیب چند متریال مختلف به همراه پوشش آلومینیومی درست می‌شوند و به همین دلیل نام کامپوزیت (به معنای ترکیب شده) بر آن نهاده شده است. سطح آلومینیوم را با موادی پوشش می‌دهند که این مواد باعث افزایش عمر، استحکام و دوام آلومینیوم می‌شود و نیز مقاومت آن را در برابر خوردگی و سایش بالا می‌برد.

در رنگ‌بندی آلومینیوم تنوع وجود دارد؛‌معمولا به وسیله رنگ مایع و روكش پودری روی آن را می‌پوشانند تا  تنوع رنگی را در این محصول بی‌نظیر ایجاد کنند؛‌ اما متاسفانه در کشور ما آلومینیوم فقط به شکل نقره‌ای دیده می‌شود و دیگر رنگ‌های آن در نماسازی به کار نمی‌رود که احتمالا طراحان داخلی از رنگ‌بندی آنها بی‌خبرند. ساختمان‌هایی كه در نمای آنها آلومینیوم به كار رفته باشد، جزء ساختمان‌های مهم و مدرن شهر محسوب می‌شود. در واقع این نوع نما، جلال و عظمت ساختمان را مطرح می‌کند که به نوع کاربری ساختمان بازمی‌گردد. از مهمترین مزایای نمای آلومینیوم این است كه اجرای پیچیده‌ترین ایده‌ها نظیر خم‌ها، زوایای مختلف یا اشکال هندسی مختلف (ذوزنقه، دایره و...) به علت خاصیت انعطاف‌پذیری که این ورقها دارند به سادگی امکان‌پذیر است. آلومینیوم همچنین عایق مناسب صوتی و حرارتی به حساب می‌آید و محصولی خوب برای استفاده بهینه از انرژی است كه از دخول و خروج حرارت به ساختمان در فصول مختلف سال جلوگیری می‌کند.
به دلیل زلزله‌خیز بودن ایران، یکی از مهمترین نکته‌هایی که می‌بایست در نماسازی مورد توجه طراحان بنا قرار گیرد، استحکام ساختمان در برابر زلزله است، تا علاوه بر زیبائی نما، ساکنین ساختمان نیز با اطمینان کامل در آن سکنی گزینند. ورق‌های آلومینیومی به دلیل سبکی و انعطاف پذیری،‌ برای محکم‌سازی بنا جهت مقابله با زلزله یک محصول خوب به حساب می‌آیند. سنگها، سیمان و آجرها در مقابل عوامل جوی غالبا دچار رنگ‌پریدگی و شوره‌زدگی می‌شوند که همین امر نمای ساختمان را پس از مدتی زشت كرده و دید بصری را می‌آزارد. این ورق‌ها به علت مقاومت بالا در مقابل اشعه‌های آفتاب، باران‌های اسیدی و عدم جذب گرد و غبار معلق در هوا (به دلیل نداشتن الکتریسیته ساكن) راه حل مناسبی برای مقابله با شرایط محیطی ناسازگار هستند.
این پانل‌ها همچنین ضد حریق هستند و به همین دلیل یکی از مصالح مناسب برای ساختمان‌های اداری، هتل‌ها و مجتمع‌های بزرگ محسوب می‌شوند. آلومینیوم، در هنگام نماسازی بسیار ساده به سطح مورد نظر اتصال می‌یابند که به روش برش، پانچ، خم کردن، اره کردن، انحنا دادن با اتصال به وسیله پیچ و مهره یا پرچ به سطح مورد نظر چسبانیده می‌شود؛ برهمین اساس اجرای ساز‌ه‌های آلومینیومی در نمای ساختمان سرعت اجرائی بالائی دارد و در زمان کوتاهی نسبت به دیگر مصالح می‌توان نماسازی را به اتمام رساند
طبقه بندی: مقالات معماری، معماری مدرن،
برچسب ها: کامپوزیت، کامپوزیت الومینیوم،

تاریخ : پنجشنبه 27 مهر 1391 | 05:43 ب.ظ | نویسنده : مرتضی مهینی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
دریافت کد ابزار آنلاین
بلاگ گروه مترجمین ایران زمین